Antykoncepcja - metody kontroli płodności

Antykoncepcja to świadoma kontrola nad płodnością i narodzinami dzieci za pomocą nowoczesnych lub tradycyjnych metod zapobiegania ciąży. Sposoby zapobiegania ciąży są zróżnicowane, a w zależności od zastosowanej metody skuteczność antykoncepcji jest wyższa lub niższa. Zdecydowana większość środków antykoncepcyjnych stosowana jest wyłącznie przez kobiety.

Czytaj więcej

Tabletka "dzień po" - informacje podstawowe

Tabletka ellaOne to tzw. antykoncepcja awaryjna, używana ratunkowo po niezabezpieczonym stosunku lub wtedy, gdy zastosowana antykoncepcja zawiodła (np. pękła prezerwatywa). Tabletkę „dzień po” należy przyjąć w ciągu 24 godzin od współżycia, maksymalnie do 120 godzin, czyli do 5 dni. Preparat ellaOne ma działanie antykoncepcyjne, a nie poronne.

Czytaj więcej

Tabletka "dzień po" - informacje specjalistyczne

"Głównym składnikiem leku jest octan uliprystalu (doustny, syntetyczny, selektywnym modulator receptora progesteronowego o wysokim powinowactwie wiązania do tego receptora u ludzi). Główny mechanizm działania polega na hamowaniu lub opóźnianiu owulacji" - pisze producent tabletki "dzień po" (ellaOne). Preparat ellaOne ma działanie antykoncepcyjne, a nie poronne.

Czytaj więcej

Antykoncepcja kiedyś i dziś

Krytykowanie lub milczenie na temat antykoncepcji tłumaczyć można przede wszystkim postrzeganiem seksualności człowieka wyłącznie w kategoriach reprodukcyjnych, podczas gdy przyjemność czerpana z aktu seksualnego jest traktowana przez wiele środowisk (np. religijnych, społecznych, ideologicznych czy wręcz politycznych) nieprzychylnie. Szczególnie kobiet nigdy specjalnie nie zachęcano do odnajdywania satysfakcji w seksie, bo miał on służyć jedynie spłodzeniu potomstwa. Co więcej, historia pokazuje, że te kobiety, które próbowały zasięgnąć informacji na temat metod kontroli urodzeń, oskarżano o rozwiązłość i niemoralność. W efekcie w Polsce antykoncepcja stała się tematem bardziej wstydliwym, niż usunięcie ciąży, co niewątpliwie wpłynęło na stan wiedzy Polaków o metodach zapobiegania ciąży.

Czytaj więcej